...
 
 

Gastronomija Crnogorsko primorje

Gastronomija i turizam imaju puno toga zajedničkog, tako da je razvoj jednog bez drugog gotovo nezamisliv. Vratimo li se nekoliko godina u prošlost, turizam se svodio na obilazak povijesnih i kulturnih mjesta, te razgledavanje prirodnih ljepota kao što su nacionalni parkovi, parkovi prirode, te opći krajolik koji zna sam po sebi biti prekrasan. Ukoliko je gost imao sreće, pa ga je na njegovom putovanju popratilo lijepo vrijeme, mogao je doživjeti punu raskoš prirodnih ljepota, no u suprotnom, možemo sa sigurnošću reći da nije u potpunosti uživao u istraživanju kulturnih i prirodnih ljepota. Kako se životni standard povećao, povećala se i potreba za ponudom raznih sadržaja u turizmu. Jedan od najudobnijih načina upoznavanja osobe sa kulturom i načinom života ljudi na određenom području je preko hrane. Tako se osim lijepog vremena i prirodnih ljepota u turističkoj ponudi našla i gastronomija. Kroz razne gastronomske delicije možemo gosta ili turista upoznati sa delicijama koje su autohtone za kraj koji predstavljamo. Preko starih autohtonih jela mogu vidjeti kako je život u tom kraju nekada izgledao, kakve namirnice su koristili i kakve načine pripreme hrane su poznavali, raznolikost bilja i životinjskih vrsta na tom području, kako u selu tako i u gradovima, kontinentalnim i primorskim, svako jelo može ispričati povijesnu i kulturnu priču.

Crnogorsko primorje slovi kao najljepši dio Jadranske obale. Od granice sa Hrvatskom na sjeveru do granice sa Albanijom na jugu na rijeci Bojani, zračne je linije 73 km, ali razvedenost obale Crne Gore je ukupno 250 km. Slikovito i raznoliko primorje sa starim mjestima, sa više od 100 pješčanih ili šljunkovitih plaža te prirodne i kulturne znamenitosti, čine Crnogorsko primorje atraktivnom turističkom destinacijom. Najšira ponuda smještaja odnosi se na privatni smještaj (apartmani, sobe, pansioni i vile), te luksuzni hoteli sa bogatim dodatnim sadržajem.
Najpoznatiji gradovi sa turističkom ponudom na moru od sjevera prema jugu su: Herceg Novi, Kotor, Tivat, Budva, Miločer, Sveti Stefan, Petrovac, Sutomore, Bar i Ulcinj. Neka od tih mjesta su izuzetno poznata po bogatoj kulturnoj povijesti kao što su Budva, Perast, Risan. Grad Kotor je cijeli dobio status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Među zaljevima je najpoznatiji Boka Kotorska, jedini sredozemni zaljev koji po izgledu podsjeća na norveške fjordove. Zbog velike razvedenosti njegovi dijelovi su dobili ime po većim mjestima: Hercegnovski, Tivatski, Risanski i Kotorski zaljev.
Iznad obale se strmo uzdižu gorski vrhovi Orjen, Lovćen, Sutorman...

 

Gastronomija Crnogorsko primorje Ponuda