Aktivni turizam Otok Mljet
Aktivni turizam je privremeno putovanje i boravak osobe, kojoj je rekreacija glavni motiv, izvan svog mjesta stanovanja. Zbog potrebe za sudjelovanjem u fizičkim aktivnostima, posjetama i želje za gledanjem raznih sportskih događanja ili bilo kojeg aktivnog ili pasivnog uključivanja u sportsku aktivnost na osobnoj ili organiziranoj razini turističke destinacije pripremaju za turiste razne sportsko rekreacijske ponude. Tako se uz smještajne kapacitete nalaze sportski tereni, teretane, fitnes dvorane i drugi sportsko rekreacijski sadržaji sve više pod kontrolom stručnog trenera. Za ljubitelje aktivnog turizma pripremaju se razni adrenalinski specijaliteti kao što su rafting, kajakarenje, ronjenje, paragliding, penjanje po vrletima gorja, ronjenje po morskim dubinama, bicikliranje po divljoj prirodi, speleologija, zračni turizam i ostali obični i neobični sportovi. U prirodi čovjeka je kretanje, a ubrzan tempo života, stres i sve više sjedenja i ne kretanja tijekom posla, na odmoru ljudi nadoknađuju sportom.
U južnodalmatinskoj otočnoj skupini, paralelno s istočnom polovicom poluotoka Pelješca pruža se najjužniji i najistočniji od naših većih otoka - otok Mljet.
Mljet je dug 37 km dok njegova prosječna širina iznosi 3km. Najstariji povijesni izvori u kojima se spominje otok Mljet, i to pod nazivom Melita (Melite), vezani su uz grčku povijest. Kod raznih se autora naime, s početka IV.st. prije Krista spominje ime Mljeta. Čak je se i Homerova priča o Odiseju, mitskom kralju Itake veže za Mljet. Priča kaže da je nakon brodoloma Odisej doplivao do otoka na kojem se sklonio u spilju gdje ga je potom zarobila nimfa Kalipso. Mnogi smatraju da je taj otok bio upravo otok Mljet. Nakon Grka, Mljet dobiva i svoje prve stalne stanovnike Ilire, koji dolaze s Pelješca i iz doline Neretve. Iz tog razdoblje sačuvano je mnoštvo kulturno-povijesnih spomenika (grbovi, utvrde, tvrđave) dok su iz rimskog doba sačuvane amfore koje su pronađene na mnogim potopljenim brodovima u Mljetskom arhipelagu.
Mljet je bogat šumama pa i ne čudi stoga naziv zeleni otok. Njegove šume, bogata fauna, bistro i...