Biciklizam Slovenija
Biciklizam kao aktivnost ima posebno mjesto u turizmu, bilo to kao profesionalni sport ili obično razgledavanje krajolika, možemo se složiti da je jedan od najboljih oblika rekreacije gdje možemo otkriti sve čari prirode kraja kojim bicikliramo, sasvim je svejedno vozimo li se cestom, šumskim putem ili starim seoskim putevima, vjetar u kosi, popračen dobrim provodom i zagarantiran je zdrav odmor. Biciklizam je sam po sebi poprilično jeftin, uzmemo li u obzir da na večini mjesta gdje dođete možete ponjeti svoj bicikl ili ga unajmiti, u svakom slučaju možete skratiti vrijeme putovanja, te obići veću površinu i doći u kontakt s prirodom iz prve ruke.
Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.