...
 
 

Crkve Slovenija

 

Kulturni turizam veliko značenje pridaje crkvama, jer su one odraz kulture i razvoja nekog naroda, a turisti obavezno na nekom području posjećuju crkve. Crkve prestavljaju zajednicu kršćanskih vjernika ili zgradu namijenjenu kršćanskom bogoslužju. U turističkom smislu crkve su građevine u kojima se nalazi i čuva kršćanska umjetnost, koja može biti likovna i glazbena. Likovna umjetnost obuhvaća građevine (crkve, samostane, kapele), crkveni namještaj, te mnoge vrste obrednih predmeta (kipovi, slike, liturgijsko posuđe, knjige). Temeljena na Bibliji i prizorima iz života svetaca u svom razvoju od prvih stoljeća poslije Krista, razvija se kao ranokršćanska umjetnost, da bi kasnije prošla sve umjetničke stilove i razdoblja europske umjetnosti od antike, romanike, gotike, renesanse, baroka i klasicizma. Usporedo s likovnom umjetnosti razvijala se i crkvena glazbena umjetnost koja se primjenjivala u bogoslužju kao liturgijska glazba, a temelji se na crkvenim dokumentima. U ranom srednjem vijeku pojavljuje se liturgijska vokalna glazba, oko tisućite godine u Europi u glazbu se uvode orgulje, da bi kroz vrijeme (12. St.) bila obogaćena višeglasjem, a reformacija uvodi novi oblika glazbe poznat kao protetstantski koral temeljen na starim njemačkim narodnim duhovnim pjesmama, izvodi se jednoglasno uz pratnju orgulja, a vrhunac korala ogleda se u djelima J. S. Bacha. 

Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.

 

Crkve Slovenija Ponuda