Festivali Crna Gora
Festivali imaju velik utjecaj na razvoj kulturnog turizma neke zemlje ili područja. Organizatori raznih festivala koriste povijesne i kulturne teme za privlačenje posjetitelja i stvaranja kulturne slike svog područja, te na opušten i zabavan način turiste upoznaju s lokalnim običajima. Festivali se kroz povijest uglavnom organiziraju za blagdane kako bi uveličali vjerske događaje i imali bolju posjetu, a ne rijetko se prikazuju povijesna događanja. U novije vrijeme organizacija festivala je podređena turizmu i prezentaciji kulture, za festival se bira popularna turistička destinacija ili pak destinacija koju treba promovirati, a ne rijetko se zbog turizma izmisli festival kako bi se zabavili turisti. Danas tako imamo filmske i kazališne festivale, festivale dokumentarnog, kratkometražnog, dugometražnog, glazbenog i crtanog filma, festivale narodnih običaja i nošnji, festivale plesa, karnevale-festivale koji uključuju glazbu, ples i ulice, dječje glazbene festivale i mnoga druga događanja regionalnog tipa. Festivali povezuju brojne turističke usluge vezane za turizam od putovanja, smještaja, gastronomije do shoppinga. Glazbeni turizam festivalskog tipa kroz koncerte klasične, jazz, rock i u novije vrijeme techno glazbe posebno je interesantan mlađoj populaciji, a i organizatorima jer ima veliku posjećenost stranih i domaćih turista.
Crna Gora s jedne strane izlazi na jadransko – mediteranski geografski prostor, a s druge strane, preko Panonskog bazena, povezuje se sa Srednjom Evropom. Prostor Crne Gore je pun kontrasta. Tako se na prostoru manjem od 200 km zračne linije izdvajaju tri regije: primorska regija (Crnogorsko primorje), regija srednje Crne Gore i planinsko-dolinska regija.
Crna Gora je prostorno mala, ali po prirodnim komparativnim prednostima te bogatstvu kulturno – historijskih znamenitosti predstavlja jednu od najljepših receptivnih turističkih destinacija. Na Crnogorskom primorju nalaze se brojne pjeskovite i šljunčane plaže. Crnogorsko primorje spada u grupu najtoplijih i najsunačanijih turističkih regija Europe.
Iako se ubraja u grupu mediteranskih zemalja, Crna Gora predstavlja i tipično planinsko područje. Prostori iznad 1000 metara nadmorske visine zauzimaju čak 60,5% prostora. Crnogorski planinski vijenac koji se preostire od Maglica, Volujka i Bioca na zapadu, pa do Prokletija na istoku, ispresijecan veličanstvenim kanjonima Pive, Komarnice, Susice, Tare i Morace, okićen sa preko 35 živopisnih jezera predstavlja jednu od najatraktivnijih i ekološki najočuvanijih planinskih regija Europe.
Stari grad Kotor i kanjon Tare su izuzetne vrijednosti i pod zaštitom UNESCO-a...