...
 
 

Festivali Slovenija

 

Festivali imaju velik utjecaj na razvoj kulturnog turizma neke zemlje ili područja. Organizatori raznih festivala koriste povijesne i kulturne teme za privlačenje posjetitelja i stvaranja kulturne slike svog područja, te na opušten i zabavan način turiste upoznaju s lokalnim običajima. Festivali se kroz povijest uglavnom organiziraju za blagdane kako bi uveličali vjerske događaje i imali bolju posjetu, a ne rijetko se prikazuju povijesna događanja. U novije vrijeme organizacija festivala je podređena turizmu i prezentaciji kulture, za festival se bira popularna turistička destinacija ili pak destinacija koju treba promovirati, a ne rijetko se zbog turizma izmisli festival kako bi se zabavili turisti. Danas tako imamo filmske i kazališne festivale, festivale dokumentarnog, kratkometražnog, dugometražnog, glazbenog i crtanog filma, festivale narodnih običaja i nošnji, festivale plesa, karnevale-festivale koji uključuju glazbu, ples i ulice, dječje glazbene festivale i mnoga druga događanja regionalnog tipa. Festivali povezuju brojne turističke usluge vezane za turizam od putovanja, smještaja, gastronomije do shoppinga. Glazbeni turizam festivalskog tipa kroz koncerte klasične, jazz, rock i u novije vrijeme techno glazbe posebno je interesantan mlađoj populaciji, a i organizatorima jer ima veliku posjećenost stranih i domaćih turista. 

Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.

 

Festivali Slovenija Ponuda