Gastronomija Cavtat
Gastronomija i turizam imaju puno toga zajedničkog, tako da je razvoj jednog bez drugog gotovo nezamisliv. Vratimo li se nekoliko godina u prošlost, turizam se svodio na obilazak povijesnih i kulturnih mjesta, te razgledavanje prirodnih ljepota kao što su nacionalni parkovi, parkovi prirode, te opći krajolik koji zna sam po sebi biti prekrasan. Ukoliko je gost imao sreće, pa ga je na njegovom putovanju popratilo lijepo vrijeme, mogao je doživjeti punu raskoš prirodnih ljepota, no u suprotnom, možemo sa sigurnošću reći da nije u potpunosti uživao u istraživanju kulturnih i prirodnih ljepota. Kako se životni standard povećao, povećala se i potreba za ponudom raznih sadržaja u turizmu. Jedan od najudobnijih načina upoznavanja osobe sa kulturom i načinom života ljudi na određenom području je preko hrane. Tako se osim lijepog vremena i prirodnih ljepota u turističkoj ponudi našla i gastronomija. Kroz razne gastronomske delicije možemo gosta ili turista upoznati sa delicijama koje su autohtone za kraj koji predstavljamo. Preko starih autohtonih jela mogu vidjeti kako je život u tom kraju nekada izgledao, kakve namirnice su koristili i kakve načine pripreme hrane su poznavali, raznolikost bilja i životinjskih vrsta na tom području, kako u selu tako i u gradovima, kontinentalnim i primorskim, svako jelo može ispričati povijesnu i kulturnu priču.
Cavtat je primorski gradić u južnom djelu Župskog zaljeva, 20 km udaljen od Dubrovnika. Cavtat je izgrađen na južnim padinama poluotoka Rat, u čiji se jugoistočni dio usjekla uvala Tiha. Blizina Dubrovnika omogućila je da Cavtat danas, iz malog mjesta preraste u poznato ljetovalište i turističko središte Dalmacije. Uz raznoliku ponudu privatnog smještaja - apartmani, sobe, vile, te kampovi i hoteli, Cavtat obilno koristi svoje gospodarsko zaleđe Konavle kao izvor dobrog vina i domaće hrane, pa time upotpunjuje svoju turističku ponudu. Konavle je područje plodne doline koje je okruženo vijencem planina i brežuljaka. U Konavskom polju smješteno je tridesetak sela u osebujnoj vegetaciji gdje iz samog kamena rastu bujni šumarci borova, čempresa, makije, a uzgaja se vinova loza, smokve, masline, voće i povrće. Tu su u prošlosti bili brojni ljetnikovci i gospodarske zgrade dubrovačke vlastele.
Cavtat su osnovali Iliri i nakon toga su se izmjenile mnoge kulture koje su ostavile svoj trag ponajviše u arhitekturi mjesta. Cavtat je bio pod grčkom i rimskom vlašču i u posjedu Dubrovačke Republike. Stolječima je građen po načelu dubrovačkog sklada i u svim...