Gastronomija Skijališta Slovenija
Gastronomija i turizam imaju puno toga zajedničkog, tako da je razvoj jednog bez drugog gotovo nezamisliv. Vratimo li se nekoliko godina u prošlost, turizam se svodio na obilazak povijesnih i kulturnih mjesta, te razgledavanje prirodnih ljepota kao što su nacionalni parkovi, parkovi prirode, te opći krajolik koji zna sam po sebi biti prekrasan. Ukoliko je gost imao sreće, pa ga je na njegovom putovanju popratilo lijepo vrijeme, mogao je doživjeti punu raskoš prirodnih ljepota, no u suprotnom, možemo sa sigurnošću reći da nije u potpunosti uživao u istraživanju kulturnih i prirodnih ljepota. Kako se životni standard povećao, povećala se i potreba za ponudom raznih sadržaja u turizmu. Jedan od najudobnijih načina upoznavanja osobe sa kulturom i načinom života ljudi na određenom području je preko hrane. Tako se osim lijepog vremena i prirodnih ljepota u turističkoj ponudi našla i gastronomija. Kroz razne gastronomske delicije možemo gosta ili turista upoznati sa delicijama koje su autohtone za kraj koji predstavljamo. Preko starih autohtonih jela mogu vidjeti kako je život u tom kraju nekada izgledao, kakve namirnice su koristili i kakve načine pripreme hrane su poznavali, raznolikost bilja i životinjskih vrsta na tom području, kako u selu tako i u gradovima, kontinentalnim i primorskim, svako jelo može ispričati povijesnu i kulturnu priču.
Gledano geografski Slovenija je djelomično Alpska zemlja i kao takva je obdarena velikim planinskim lancima koji se protežu na više slovenskih regija na kojima se razvio i još uvijek razvija zimski turizam, posebno skijanje. Najznačajniji lanci su Julijske Alpesa najvišim vrhom Triglavom (2864m/mv) na sjevero-zapadu Slovenije i Kaminsko-Savinjske Alpe sa najvišim vrhom Grintovec (2558m/nv) na sjeveru. Poznati su i planinski masivi Karavanke na sjeveru i Pohorje u okolici Maribora.
Prosječna nadmorska visina slovenskih skijališta je 1000-1900m, a prosjek duljine skijaških staza po skijalištu je oko 20km.
Slovenija ima petnaestak poznatijih skijaških centara raspoređenih u sjevernijim regijama:sjeverni dio Primorske in Notranjske Kraske, Gorenjska, sjeverni dio Ljubljanske okolice te Štajerske.
Primorska i Notranjska Kraska imaju skijalište na samon sjeveru, to je skijalište Kanin-Bovec jedino skijalište čije se skijaške staze nalaze na više od 2000m visine te Cerko.
Gorenjska kao regija obiluje skijalištima od kojih su najznacajnija ona u Kranjskoj Gori, te Kobla i Vogel.
Susjedna regija Ljubljana i njezina okolica imaju Krvavec, koji je uz Pohorje najveće Slovensko skijalište a smješteno je na obroncima Kaminsko –Savinjskih Alpi. Tu je i...