Gastronomija Terme Bled
Gastronomija i turizam imaju puno toga zajedničkog, tako da je razvoj jednog bez drugog gotovo nezamisliv. Vratimo li se nekoliko godina u prošlost, turizam se svodio na obilazak povijesnih i kulturnih mjesta, te razgledavanje prirodnih ljepota kao što su nacionalni parkovi, parkovi prirode, te opći krajolik koji zna sam po sebi biti prekrasan. Ukoliko je gost imao sreće, pa ga je na njegovom putovanju popratilo lijepo vrijeme, mogao je doživjeti punu raskoš prirodnih ljepota, no u suprotnom, možemo sa sigurnošću reći da nije u potpunosti uživao u istraživanju kulturnih i prirodnih ljepota. Kako se životni standard povećao, povećala se i potreba za ponudom raznih sadržaja u turizmu. Jedan od najudobnijih načina upoznavanja osobe sa kulturom i načinom života ljudi na određenom području je preko hrane. Tako se osim lijepog vremena i prirodnih ljepota u turističkoj ponudi našla i gastronomija. Kroz razne gastronomske delicije možemo gosta ili turista upoznati sa delicijama koje su autohtone za kraj koji predstavljamo. Preko starih autohtonih jela mogu vidjeti kako je život u tom kraju nekada izgledao, kakve namirnice su koristili i kakve načine pripreme hrane su poznavali, raznolikost bilja i životinjskih vrsta na tom području, kako u selu tako i u gradovima, kontinentalnim i primorskim, svako jelo može ispričati povijesnu i kulturnu priču.
Slovenija ima samo jedan otok, koji je, sa svojim specificnim odlikama, atraktivniji od nekih svjetskih arhipelaga. U zaklonu živopisnih planina, otok dominira nasred jezera alpskog podrijetla. Sa svojim šarmom otok je već stoljecima simbol mjesta u koje se rado vraćaju gosti iz cijelog svijeta. To se mjesto zove Bled.
Na otoku nasred jezera slovenski su pretsci štovali Živu, staroslavensku božicu ljubavi i plodnosti. Kasnije je otok bio meta hodočasnika koji su posjećivali crkvz Svete Marije. Prije tisuću godina, 10. 04.1004., zona Bleda spominje se po prvi puta: sv. Car Henrik II poklonio ga je svojedobno biskupu Brixenu. U srednjem vijeku zona Bleda napredovala je zahvaljujući hodočasnicima, a u 19 stoljeću hodočasnike zamjenjuju prvi turisti. Švicarac Arnoldo Rikli otkrio je Bled i njegov značaj termalne destinacije-zahvaljujući klimi i ljekovitim karakteristikama njegovih voda. Lokalno stanovništvo je kasnije nadopunilo tu primarnu ponudu smještaja uvevši ponudu usluga i tretmana vezanih uz prirodnu hidroterapiju. Bled je već početkom 20 stoljeca bila predivno ljetovalište Austrijskog carstva, privlačeći sam vrh europske aristokracije. Nakon drugog svjetskog rata upravo je Bled bio jedno od protokolarnih sjedišta bivše Jugoslavije. U...