...
 
 

Kajak Slovenija

 

Kajak je sport na vodi u malom uskom čamcu i kao takav uvršten je u olimpijske sportove. Kao olimpijska disciplina postoje jednosjedi, dvosjedi i četverosjedi za muškarce i žene. Čamac nema pokretna sjedišta niti izbočnike, pa se veslo drži cijelo vrijeme u rukama. Postoje dvije discipline kajaka, kajak na mirnim vodama i kajak na divljim vodama, kajak na mirnim vodama podrazumjeva veslanje na mirnim vodama kao što su jezera i ostalim vodama gdje nema primjetnog kretanja vode niti većih valova. Kajak na divljim vodama dijeli se na dvije kategorije, slalom i spust, slalom je olimpijska kategorija gdje natjecatelji prolaze stazu od 20 do 30 vrata, vrata su različitih boja što označava prolazi li se kroz njih uzvodno (crvena) ili nizvodno (zelena), pogrešni prolazak kroz vrata kažnjava se vremenskom kaznom na ukupno vrijeme, svaki tim vozi dvije vožnje i iz njih se uzima vrijeme u konačni zbroj brzine prolaza staza. Druga kategorija je spust koji nije olimpijska disciplina, ali je natjecateljskog karaktera, timovi kreću u razmaku od jedne minute i spuštaju se po stazi dugoj 5 do 8 kilometara što obično traje između 15 i 20 minuta. Tim s najkraćim vremenom spusta pobjeđuje.

Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.

 

Kajak Slovenija Ponuda