Kazališta Slovenija
Kazalište je nastalo iz ljudske sklonosti pričanju priča. Od antičke Grčke i rituala koji su se održavali u čast boga Dioniza do danas održavaju se priredbe scenske umjetnosti. Scenska umjetnost osim govora u komunikaciji s publikom koristi geste, glazbu, ples i spektakl i na taj način kombinira više različitih grana umjetnosti u jedan. Kazališne predstave mogu biti komedije ili drame, opere ili mjuzikli, klasični ili moderni balet, suvremena scena ili pak razigrani svijet lutaka. Kazalište je tvornica kulture, a u kulturnom kontekstu omogućuje uvjete za razvoj različitih umjetničkih praksa, potiče kreativnost, kulturno i duhovno bogaćenje, prepoznaje pozitivne društvene vrijednosti, nudi zabavu, na neki način sudjeluje u obrazovanju mladih. Osim renomiranih velikih kazališta u kojima rade profesionalci, postoje kazališta u manjim mjestima sastavljena od amatera zaljubljenika u glumu i glazbu. Kulturni turizam nezamisliv je bez velikih kazališnih predstava, velikih i poznatih opera i baleta, a za ljubitelje te vrste umjetnosti koji nisu u mogućnosti putovati kazališni umjetnici idu na gostovanja pa na taj način kazališna publika može upoznati kazališna i umjetnička djela drugih zemalja i kulture, glumce, glazbenike, balerine i baletane iz cijelog svijeta ne napuštajući svoj grad. Da nema kazališta mnogi nikada ne bi čuli za mnoga djela klasične i suvremene književnosti.
Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.