Ortopedija Slovenija
Ortopedija kao grana medicine bavi se mišićno-koštanim sustavom, te kirurškim intervencijama na stopalima, gležnjevima, koljenima, šakama, ramenima, laktovima, kukovima, ozljedama kralježnice, mišićno-koštanim traumama, športskim ozljedama, degenerativnim bolestima, infekcijama, tumorima na spomenutim dijelovima tijela. Posebno je interesantan razvoj ortopedije, pa se u posljednje vrijeme veliki i mali zglobovi zamjenjuju umjetnim zglobovima, čak napravljenim od umjetnih materijala i izrađenim na 3D printeru, a metoda sutologne kondicionirane plazme, koncentrata trombocita i faktora rasta iz krvi, koristi se uslijed nastale artroze ili starenja zgloba, a znatno olakšava tegobe. Ortopedija se bavi športskim ozljedama, toliko dobro da se športaši već nakon nekoliko mjeseci vraćaju na teren potpuno oporavljeni. Poslije operativnog zahvata vrlo je bitna rehabilitacija, koju vode stručnjaci, a provodi se fizikalna terapija, suha masaža, hidroterapija, elektroterapija, terapija ultrazvukom, podvodna masaža, kineziterapija. Kroz navedeno vidljivo je kako je ortopedija bitna za zdravstveni turizam jer su za oporavak pacijenta vrlo bitni popratni sadržaji, ortopedske klinike imaju svu moguću dijagnostiku, operativne sale, vrhunske ortopedske stručnjake i fizioterapeute koji postižu zavidne rezultate.
Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.