...
 
 

Rafting Slovenija

 

Rafting je vrsta sporta za koji je potreban gumeni čamac, takozvani gumenjak, posadu gumenjaka čine 4 do 10 osoba, ovisno o veličini čamca. Rafting podrazumjeva vožnju na rijeci niz riječne brzace, postoji 6 klasa raftinga koje su razvrstane po težini od 1 do 6 gdje je prva klasa najlakša i podrazumjeva mirnu rijeku i spori tok, ostale klase do klase 5 su natjecateljske sa bržim tokovima, dok klasa 6 uključuje ogromne valove, velike i opasne stijene i hridi, brojne zamke i padove, te se ne koristi za natjecanja već rafteri idu na svoju odgovornost. Osim gumenjaka koji je napravljen od otporne višeslojne gume i više odvojenih zračnih komora, potrebna oprema uključuje vesla, zaštitne plutajuće prsluke i kacigu. Turisti i početnici dobivaju precizne upute kojih se moraju pridržavati.

Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.

 

Rafting Slovenija Ponuda