...
 
 

Speleologija Slovenija

 

Speleologija kao turistička ponuda fokusirana je na turiste s velikom ljubavlju prema istraživanju i učenju podzemnih krških fenomena kao što su špilje i jame, te neuobičajene i rijetke biljne i životinjske vrste. Speleolozi izrađuju speleološke nacrte temeljene na mjerenju dimenzija i pružanja špiljskih kanala, te dokumentaciji morfoloških, hidroloških, geoloških i fizikalnih svojstava. Uzmemo li u obzir aktivnost speleologa na dubokim i složenim jamama, te posebne speleološke tehnike i obučenost speleoloških timova, možemo reći da je dio speleoloških aktivnosti sličan alpinizmu i može se smatrati sportskom djelatnošću. U svrhu turizma, špilje i jame su često prilagođene turistima, tako da turisti, ukoliko se odluče na speleološko istraživanje ili sam posjet nekih od špilja ili jama, često idu u pratnji vodića koji su obučeni za snalaženje po špiljama kako se turisti ne bi izgubili ili ugrozili. Poznatije špilje često imaju i druge turističke ponude kao što su prodaja suvenira, mjesto za objed ili okrjepu.

Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.

 

Speleologija Slovenija Ponuda