Sportski ribolov Bosna i Hercegovina
Sportski ribolov razlikuje se od običnog ribolova u samoj namjeri lovljenja ribe. Ribolov je još iz davnih vremena služio prehranjivanju obitelji i sveopćeg stanovništva nekog područja, gdje sportski ribolov nije orijentiran na zadržavanje ribe, već se riba nakon ulova pušta, a ukoliko želite zadržati ribu, dozvoljeno je ponjeti određen broj riba koji odgovara kriterijima duljine, težine i vrste ribe za koju je ribolov dozvoljen. Osim opuštajućeg boravka u prirodi, ribolov uključuje nadmudrivanje divlje životinje, te prilagođavanje tehnike ribolova, položaja ruku i štapa u odnosu na kretanje ribe i vodene struje koje rezultira prevarom ribe i uspješnim izvlačenjem ribe iz vode. Važno je napomenuti da je za ribolov osim opreme potrebna i dozvola za ribolov na određenom mjestu gdje lovimo, te informirati se o vrstama riba koje je dozvoljeno loviti.
U jugositočnom dijelu Europe, na zapadnom dijelu Balkanskog poluotoka smjestila se država u obliku srca-Bosna i Hercegovina.
Bosna i Hercegovina graniči sa Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom. BiH je podijeljena na dva entiteta: Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska; te na distrikt Brčko. Samo ime Bosna i Hercegovina daje naslutiti da se radi o dva zasebna naziva. Nazivi ukazuju na dvije pokrajine različitih nastanka i starosti. Ime Bosna upotrijebljeno je po prvi puta u 10. stoljecu a koristio se za prostore oko gornjeg i srednjeg toka rijeke Bosne. Hercegovina se pak po prvi puta spominje u 15.st. a svoje porijeklo ima u riječi "herceg" koja je bila svojevrsna titula za vladare tog područja dok je ranijih godina to područje nosilo ime Hum i Zahumlje.
Bogata povijest današnjeg područja BiH daje nam na znanje da je kroz stoljeća taj teritorij mijenjao oblik i bila pod vlašću velikih carstava (Bizantskog, Rimskog, Turskog, Austro-Ugarskog) da bi naposlijetku postala jedna od socijalističkih Republika bivše Jugoslavije. Nakon mukotrpnog rata za samostalnost, koji je trajao 4 godine i rezultirao kao raspad...