...
 
 

Treking Slovenija

 

Postoje dvije vrste trekinga, natjecateljski i rekreacijski. Natjecanje u trekingu odvija se na velikom području (do 150 kilometara), a natjecatelji moraju doći do kontrolnih točki označenih na kartama koje su dobili prije same utrke. Utrke mogu trajati i nekoliko dana, tjedana ili jedan mjesec, ovisno o veličini područja utrke. Oprema koja se koristi u trekingu uključuje štapove za hodanje i ranac u kojem natjecatelji obićno nose hranu i piće za nekoliko dana, te druge potrepštine. Rekreacijski treking uključuje pješačenje po raznom reljefu i dugačkim stazama u većim grupama i nije namjenjeno natjecanju, već uživanju u prirodi, društvu i kretanju. Tako se u trekingu često prenoći u šatoru ili u kolibama ukoliko takve postoje na treking stazi.

Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.

 

Treking Slovenija Ponuda