Zdravstveni turizam Buje
Zdravstveni turizam, kao jedan od najstarijih oblika turizma ima neopisivo važnu ulogu u životu modernog čovjeka. Uzmemo li u obzir današnji način života i općenitu zanemarenost za zdravljem u ranijoj i srednjoj dobi ljudskog života, možemo opisati zdravstveni turizam kao idealan spoj ugodnog i korisnog.
PRETRAŽITE NAŠU PONUDU
Nepravilna prehrana, nedovoljno kretanje, pretjerani stres, te sama zagađenost zraka su jedne od glavnih uzročnika niza bolesti u ljudskom životu. Opće je poznato da tišina, boravak u prirodi, pravilna prehrana i rekreacija imaju pozitivan učinak na ljudsko zdravlje i sam užitak u životu. Tu dolazi zdravstveni turizam. Sam zdravstveni turizam možemo podjeliti na tri glavne skupine; toplički, morski i klimatski. Toplički turizam, kao što nas i sama riječ asocira, podrazumjeva odlazak u toplice, te uživanje u raznim zdravim i relaksirajućim okruženjima i aktivnostima, kao što su kupanje u ljekovitom blatu, termomineralnim vodama, naftalinima, biljnim pokrovima, te šetanje po šetnicama koje su okružene prekrasnim raznolikim biljnim vrstama i prirodnim krajolicima, sve spojeni u jedan ugodan odmor. Uz navedene relaksirajuće aktivnosti, zdravstveni turizam isto tako podrazumjeva smiren i tih odmor, kao i zdravu prehranu. Često, sve ovo možete naći ukomponirano u jednom od odmarališta koje se bavi zdravstvenim turizmom, tako da spojiti idiličan odmor, popraćen zdravim životom, stvarno nije teško. Morski i klimatski zdravstveni turizam, iako slični po prirodi, razlikuju se po sadržaju koji nude. Morski zdravstveni turizam ima prednost u zdravstvenom smislu, jer malo toga opušta kao sama pomisao na more, miris soli u zraku, ljekovito morsko bilje, čistoća zraka u morskim krajevima, te sama prehrana koja je poprilično zdravija od kontinentalne. No, da ne bi zasjenili sam klimatski zdravstveni turizam, moramo imati na umu da je sama promjena okoline i sam boravak u prirodi i čistom zraku nekada dovoljan kako bi mogli nastaviti normalnim životom. Osim glavnih skupina zdravstvenog turizma, zdravstveni turizam nudi spoj prirodnih ljepota vezan sa zdravljem kroz nekoliko kategorija, kao što su estetska kirurgija, dermatologija, medicinski wellnes, ortopedija i stomatologija. Ponudom ovih zdravstvenih djelatnosti turizam postaje konkurentniji, a ordinacije i odmarališta koja nude ove djelatnosti često se mogu pohvaliti izvrsnim osobljem i kvalitetno opremljenim ordinacijama, sve spojeno u godišnji odmor po pristupačnim cijenama.
Buje se smjestilo na sjeverozapadu Istre, na 222 m nadmorske visine, a prostire se između rijeke Mirne i Dragonje na površini od 110 m2, sa 6000 stanovnika.
Valovit je to i brdovit kraj prekriven vinogradima, maslinicima i oranicama prošaranim hrastovim, cerovim i borovim sumama, ledinama mediteranskog raslinja medu kojim prednjače majčina dušica i smreka te kraškim pojasom koji je pun zanimljivih geoloških pojava.
Zbog svog strateškog položaja Buje su nazivane "Stražarom Istre"
Buje je okruženo cijelim nizom brežuljaka na kojima su se već u brončano doba naselila različita plemena, a u željezno doba su u svoje prethistorijske gradine došli Histri. S osnivanjem rimske vladavine teritorij postaje Agro della Colonia di Trieste koja biva uključena u Regiju "Venetia et Histria". U doba najezde barbara stanovništvo pronalazi utočiste u utvrdama podignutim na ravnim dijelovima brežuljaka. Odatle porijeklo bujskom utvrđenom kaštelu. Godine 981. potvrđena je podređenost bujskog Kaštela Akvilejskoj patrijaršiji koji 1102. definitivno potpada pod njezinu vlast. U 13. stoljeću uzdiže se u Slobodnu komunu Godine 1412. bujska komuna potpisuje akt o predaji Veneciji. Četiri stoljeća venecijanskog perioda udarili su pečat povijesnom centru počevši...