Zdravstveni turizam Otok Pag
Zdravstveni turizam, kao jedan od najstarijih oblika turizma ima neopisivo važnu ulogu u životu modernog čovjeka. Uzmemo li u obzir današnji način života i općenitu zanemarenost za zdravljem u ranijoj i srednjoj dobi ljudskog života, možemo opisati zdravstveni turizam kao idealan spoj ugodnog i korisnog.
PRETRAŽITE NAŠU PONUDU
Nepravilna prehrana, nedovoljno kretanje, pretjerani stres, te sama zagađenost zraka su jedne od glavnih uzročnika niza bolesti u ljudskom životu. Opće je poznato da tišina, boravak u prirodi, pravilna prehrana i rekreacija imaju pozitivan učinak na ljudsko zdravlje i sam užitak u životu. Tu dolazi zdravstveni turizam. Sam zdravstveni turizam možemo podjeliti na tri glavne skupine; toplički, morski i klimatski. Toplički turizam, kao što nas i sama riječ asocira, podrazumjeva odlazak u toplice, te uživanje u raznim zdravim i relaksirajućim okruženjima i aktivnostima, kao što su kupanje u ljekovitom blatu, termomineralnim vodama, naftalinima, biljnim pokrovima, te šetanje po šetnicama koje su okružene prekrasnim raznolikim biljnim vrstama i prirodnim krajolicima, sve spojeni u jedan ugodan odmor. Uz navedene relaksirajuće aktivnosti, zdravstveni turizam isto tako podrazumjeva smiren i tih odmor, kao i zdravu prehranu. Često, sve ovo možete naći ukomponirano u jednom od odmarališta koje se bavi zdravstvenim turizmom, tako da spojiti idiličan odmor, popraćen zdravim životom, stvarno nije teško. Morski i klimatski zdravstveni turizam, iako slični po prirodi, razlikuju se po sadržaju koji nude. Morski zdravstveni turizam ima prednost u zdravstvenom smislu, jer malo toga opušta kao sama pomisao na more, miris soli u zraku, ljekovito morsko bilje, čistoća zraka u morskim krajevima, te sama prehrana koja je poprilično zdravija od kontinentalne. No, da ne bi zasjenili sam klimatski zdravstveni turizam, moramo imati na umu da je sama promjena okoline i sam boravak u prirodi i čistom zraku nekada dovoljan kako bi mogli nastaviti normalnim životom. Osim glavnih skupina zdravstvenog turizma, zdravstveni turizam nudi spoj prirodnih ljepota vezan sa zdravljem kroz nekoliko kategorija, kao što su estetska kirurgija, dermatologija, medicinski wellnes, ortopedija i stomatologija. Ponudom ovih zdravstvenih djelatnosti turizam postaje konkurentniji, a ordinacije i odmarališta koja nude ove djelatnosti često se mogu pohvaliti izvrsnim osobljem i kvalitetno opremljenim ordinacijama, sve spojeno u godišnji odmor po pristupačnim cijenama.
Otok Pag je jedan od najvećih hrvatskih otoka (285 km2) i često je podvrgnut udarima velebitske bure. Najveći dio otoka Paga je kamenjar koji služi za ispašu ovaca, od čijeg se mlijeka pravi čuveni paški sir, a manji dio čine udoline u kojima se uzgaja vinova loza i masline. Otok Pag je smješten u sjevernoj Dalmaciji i proteže se uz Jadransku obalu. Karakteristično za otok Pag je njegov reljef koji je večinom kamenjar, a samo su manje površine pod makijom. Danas turistički razvijen, otok Pag nudi slikovite uvale i plaže, bogata lovišta, glasoviti paški sir, nadaleko poznatu pašku čipku i vrijedne spomenike. Glavna mjesta na otoku Pagu su grad Pag, Novalja, Lun, Caska, Dinjiška, Košnjun, Mandre, Metajna, Potočnica, Povljana, Šimuni, Žigljen, Kustići, Zubovići i ostala manja mjesta.
Grad Pag je luka i ekonomsko središte otoka Paga. Leži na jugoistočnoj obali istoimenog zaljeva, gdje zaljev prelazi u plitko slano jezero (Paške solane). U srednjem vijeku zbog svojih solana otok Pag, uzrok žestokih svađa između Raba i Zadra. Sasvim normalno je šetajući gradom Pagom vidjeti stare žene kako izrađuju poznatu Pašku...