Zdravstveni turizam Veli Lošinj
Zdravstveni turizam, kao jedan od najstarijih oblika turizma ima neopisivo važnu ulogu u životu modernog čovjeka. Uzmemo li u obzir današnji način života i općenitu zanemarenost za zdravljem u ranijoj i srednjoj dobi ljudskog života, možemo opisati zdravstveni turizam kao idealan spoj ugodnog i korisnog.
PRETRAŽITE NAŠU PONUDU
Nepravilna prehrana, nedovoljno kretanje, pretjerani stres, te sama zagađenost zraka su jedne od glavnih uzročnika niza bolesti u ljudskom životu. Opće je poznato da tišina, boravak u prirodi, pravilna prehrana i rekreacija imaju pozitivan učinak na ljudsko zdravlje i sam užitak u životu. Tu dolazi zdravstveni turizam. Sam zdravstveni turizam možemo podjeliti na tri glavne skupine; toplički, morski i klimatski. Toplički turizam, kao što nas i sama riječ asocira, podrazumjeva odlazak u toplice, te uživanje u raznim zdravim i relaksirajućim okruženjima i aktivnostima, kao što su kupanje u ljekovitom blatu, termomineralnim vodama, naftalinima, biljnim pokrovima, te šetanje po šetnicama koje su okružene prekrasnim raznolikim biljnim vrstama i prirodnim krajolicima, sve spojeni u jedan ugodan odmor. Uz navedene relaksirajuće aktivnosti, zdravstveni turizam isto tako podrazumjeva smiren i tih odmor, kao i zdravu prehranu. Često, sve ovo možete naći ukomponirano u jednom od odmarališta koje se bavi zdravstvenim turizmom, tako da spojiti idiličan odmor, popraćen zdravim životom, stvarno nije teško. Morski i klimatski zdravstveni turizam, iako slični po prirodi, razlikuju se po sadržaju koji nude. Morski zdravstveni turizam ima prednost u zdravstvenom smislu, jer malo toga opušta kao sama pomisao na more, miris soli u zraku, ljekovito morsko bilje, čistoća zraka u morskim krajevima, te sama prehrana koja je poprilično zdravija od kontinentalne. No, da ne bi zasjenili sam klimatski zdravstveni turizam, moramo imati na umu da je sama promjena okoline i sam boravak u prirodi i čistom zraku nekada dovoljan kako bi mogli nastaviti normalnim životom. Osim glavnih skupina zdravstvenog turizma, zdravstveni turizam nudi spoj prirodnih ljepota vezan sa zdravljem kroz nekoliko kategorija, kao što su estetska kirurgija, dermatologija, medicinski wellnes, ortopedija i stomatologija. Ponudom ovih zdravstvenih djelatnosti turizam postaje konkurentniji, a ordinacije i odmarališta koja nude ove djelatnosti često se mogu pohvaliti izvrsnim osobljem i kvalitetno opremljenim ordinacijama, sve spojeno u godišnji odmor po pristupačnim cijenama.
U uskoj uvali na jugoistočnoj strani Lošinja, podno brda Sv.Ivan smjestio se Veli Lošinj. Od administrativnog središta, Malog Lošinja udaljen je 3km. Poput Malog, Veli Lošinj je također povezan sa kopnom trajektnim linijama. Po broju stanovnika, oko 1000, treće je naselje po veličini u cresko-lošinjskom arhipelagu.
Prvi se put Veli Lošinj spominje pod imenom Velo selo 1398. čija je jezgra nastala oko crkve SV. Nikole iz XIV. Početna struktura naselja bila je rastresenog tipa. Kuće su bile poredane prema položaju poljoprivrednog zemljišta a ne u odnosu na ulične linije. Kako bi se obranili od gusarskih napada na luku i samo stanovništvo, mještani u XV. st. podižu obrambenu kulu. Kula je uzeta kao zaštitni znak za Velelošinjski grb. Amfiteatralan oblik naselje, obuhvativši velološinjski zaljev, poprima u XVII. st. Iz centra vode dvije glavne ulice od kojih jedna vodi u Velo selo, a druga do južne luke i naselja Rovenska gdje se razvija ribarsko naselje s malim kamenim kućama.
Današnja glavna crkva je ona Sv.Antuna Pustinjaka koja se nalazi tik uz obalu, a izgrađena je na mjestu prve manje crkve iz XV...