Znamenitosti Slovenija
Znamenitosti nekog turističkog područja su skup svih običaja, tradicija, spomenika, crkvi, katedrala i dvoraca, muzeja, parkova i nacionalnih parkova, građevina koje zajedno tvore kulturnu baštinu tog područja. Znamenitosti nekog područja ili države važan su dio kulturne baštine koja je opet vrlo je bitan faktor za kulturni turizam jer je većina kulturnih znamenitosti popraćena medijima (televizija, internet, časopisi, putopisi) i dostupna su sve većem broju turista iz cijelog svijeta. Ako zemlja ima dugu i burnu povijest, kulturno naslijeđe je bogatije i zanimljivije turistima, pa tako i češće posjećeno. Neke su kulturne znamenitosti uvrštene na UNESCO-vu listu svjetke baštine. Internet je i ovdje pokazao sve svoje dobre strane pa se tako na raznim stranicama mogu vidjeti fotografije raznih crkvi, parkova prirode, kulturnih spomenika, slika, muzeja i običaja što privlače turiste koji žele osobno doživjeti ljepotu nekog kraja i uživati u svim njegovim znamenitostima.
Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.