Gastronomija Elafiti
Gastronomija i turizam imaju puno toga zajedničkog, tako da je razvoj jednog bez drugog gotovo nezamisliv. Vratimo li se nekoliko godina u prošlost, turizam se svodio na obilazak povijesnih i kulturnih mjesta, te razgledavanje prirodnih ljepota kao što su nacionalni parkovi, parkovi prirode, te opći krajolik koji zna sam po sebi biti prekrasan. Ukoliko je gost imao sreće, pa ga je na njegovom putovanju popratilo lijepo vrijeme, mogao je doživjeti punu raskoš prirodnih ljepota, no u suprotnom, možemo sa sigurnošću reći da nije u potpunosti uživao u istraživanju kulturnih i prirodnih ljepota. Kako se životni standard povećao, povećala se i potreba za ponudom raznih sadržaja u turizmu. Jedan od najudobnijih načina upoznavanja osobe sa kulturom i načinom života ljudi na određenom području je preko hrane. Tako se osim lijepog vremena i prirodnih ljepota u turističkoj ponudi našla i gastronomija. Kroz razne gastronomske delicije možemo gosta ili turista upoznati sa delicijama koje su autohtone za kraj koji predstavljamo. Preko starih autohtonih jela mogu vidjeti kako je život u tom kraju nekada izgledao, kakve namirnice su koristili i kakve načine pripreme hrane su poznavali, raznolikost bilja i životinjskih vrsta na tom području, kako u selu tako i u gradovima, kontinentalnim i primorskim, svako jelo može ispričati povijesnu i kulturnu priču.
Elafiti su niz otoka u Južnoj Dalmaciji. Dobili su naziv prema grčkoj rijeci Elaphos što znači jelen, zbog specifičnosti svoga izgleda jer imaju izdužene rtove u obliku rogova. Elafiti su otočna skupina zapadno od Dubrovnika. Otočnu skupinu Elafita sačinjava nekoliko otoka od kojih su tri najznačajnija: Šipan,Koločep i Lopud.Osim Koločepa,Lopuda i Šipana u Elafite se ubrajaju i Sv. Andrija, Ruda, Dakša, Mišnjak, Jakljan, Kosmeč, Golec, Crkvine, Tajan i Olipa.
Otoci se nalaze na području sredozemne klime sa suhim i vrućim ljetima. Otoci su prekriveni karakterističnom vegetacijom i predstavljaju jedinstveni estetski doživljaj na ulaz u grad Dubrovnik sa zapadne strane.
Turisti koji posjećuju Elafite najčešće dolaze iz Njemačke, Italije, Česke, Austrije i naročito Slovenije. Na otocima Lopudu i Šipanu hotelski kapaciteti se intenzivno obnavljaju. Najveci pritisak izletnika se odnosi na obalni, tj. kupalisni prostor. Obala elafitskih otoka duga je 65 km, dok se na pješčane plaže odnosi 1 km.
Otok Šipan je najveci otok u skupni Elafita. Nastanjen je još u prapovijesno doba. U unutrašnjosti otoka se prostire višebrojna krška polja koja otvarajući se na istoku i zapadu stvaraju...