Gastronomija Senj
Gastronomija i turizam imaju puno toga zajedničkog, tako da je razvoj jednog bez drugog gotovo nezamisliv. Vratimo li se nekoliko godina u prošlost, turizam se svodio na obilazak povijesnih i kulturnih mjesta, te razgledavanje prirodnih ljepota kao što su nacionalni parkovi, parkovi prirode, te opći krajolik koji zna sam po sebi biti prekrasan. Ukoliko je gost imao sreće, pa ga je na njegovom putovanju popratilo lijepo vrijeme, mogao je doživjeti punu raskoš prirodnih ljepota, no u suprotnom, možemo sa sigurnošću reći da nije u potpunosti uživao u istraživanju kulturnih i prirodnih ljepota. Kako se životni standard povećao, povećala se i potreba za ponudom raznih sadržaja u turizmu. Jedan od najudobnijih načina upoznavanja osobe sa kulturom i načinom života ljudi na određenom području je preko hrane. Tako se osim lijepog vremena i prirodnih ljepota u turističkoj ponudi našla i gastronomija. Kroz razne gastronomske delicije možemo gosta ili turista upoznati sa delicijama koje su autohtone za kraj koji predstavljamo. Preko starih autohtonih jela mogu vidjeti kako je život u tom kraju nekada izgledao, kakve namirnice su koristili i kakve načine pripreme hrane su poznavali, raznolikost bilja i životinjskih vrsta na tom području, kako u selu tako i u gradovima, kontinentalnim i primorskim, svako jelo može ispričati povijesnu i kulturnu priču.
Senj je smješten u podnožju prijevoja Vratnik (698m), najnižeg vrhunca Velebita. Grad je imao stratešku važnost između kontinentalne Hrvatske i mora. Danas je Senj važno središte tranzitnog turizma na Jadranskoj magistrali, ali i poznato turističko odredište. Brojni apartmani, sobe i pansioni samo su dio turističke ponude u Senju. Po zimi je Senj zbog jake bure najhladniji grad na Jadranu.
U okolici Senja i na njegovoj 70 km dugoj obali smjestilo se više slikovitih primorskih turističkih mjesta: Sv. Juraj, Lukovo, Klada, Starigrad, Stinica, Jablanac i Prizna. U zaleđu ima planinu Velebit, koja je 1978. godine od UNESCO-a proglašena svjetskim rezervatom biosfere, te je Senj idealno polazište za izlete.
Više od 20 godina Senj je središte klapskog pjevanja Hrvatskog primorja i Istre. Svake godine početkom kolovoza u Senju se održava Senjski ljetni međunarodni karneval, što ga je svrstalo u porodicu Udruženja karnevalskih gradova Europe.
Kroz povijest, napadali su ga Turci, pa zatim Mlečani i dugo je bio glavna karika vojne granice koju je branio vatreni ugarski kralj Matijaš Korvin.
Unutar zidina brojne su krivudave uličice koje vode do romaničke katedrale...