Kulturni turizam Brodarica i otok Krapanj
Kulturni turizam definiran je kao putovanje osobe van mjesta stanovanja s ciljem potrage za novim iskustvima i doživljajima kojim zadovoljavaju svoje kulturne potrebe. Kulturni turizam tako obuhvaća posjete kulturnim i povijesnim znamenitostima iz daleke i bliže povijesti turističkog odredišta, muzejima i galerijama, crkvama, glazbeno scenskim događajima i predstavama, glazbenim festivalima, a u novije vrijeme i posjete koncertima pop kulture. Tako se smatra da je kulturni turizam motiviran upoznavanjem kulturne baštine, umjetnosti i kulture života i rada naroda na posjećivanom turističkom području. Obilježja potražnje za ovaj vid kulture odlikuje činjenica da se radi o širokom spektru turista koji obuhvaćaju različite dobne skupine i obrazovanje, ali s naznakom da interes za kulturom raste s dobi. Kulturni turizam mlađa je grana turizma koja se pojavljuje iz potrebe sve obrazovanijih turista i njihove potrebe rada na sebi, učenja i potrebom za zabavom kroz upoznavanje prošlosti i tradicije, a motivirana je kreativnim kulturnim aktivnostima koja se odnose na aktivnosti koje su sačuvane iz prošlih vremena poput učenja tradicijskih vještina, kroz kulturno turistički proizvod s religijom, gastronomijom i književnim turizmom ili suvremenu umjetničku produkciju.
Otok Krapanj je otočić u jugoistočnom dijelu Šibenskog kanala. Najviša točka mu je 7 m, a od najbližeg kopna je udaljen 300 metara gdje je smješteno naselje Brodarica. Stanovnici otoka Krapnja se, osim turizma, bave vađenjem spužava i koralja i po tome su poznati širom Hrvatske, a na otoku je rafinerija spužava. Jadranska spužva je vrlo cijenjena zbog svoje ljepote i kvalitete. Otok Krapanj ima muzej jadranske flore i faune sa zbirkom amfora. Sve više su stanovnici otoka Krapnja okreću turizmu i nude smještaj u privatnim kućama. U srednjem vijeku na otoku Krapnju je bio posjed šibenskog kaptola, a od 1446. god. franjevaca, koji su tu podigli samostan sa crkvom. Otok Krapanj nudi veliku gastronomsku ponudu u restoranima, a posebno se preporučaju školjke koje mještani i ribari vade iz nezagađenih morskih dubina Jadranskog mora.
Brodarica je malo mjesto smješteno 5 km južno od Šibenika. Mještani se uglavnom bave turizmom, ribolovom i spužarstvom. Brodarica je smještena uz obalu te je okrenuta prema devet otoka i otočića koji čine lagunu, te prema Morinjskom zaljevu koji je mrjestilište riba. Sjeverni dio zaljeva u...