Zdravstveni turizam Pelješac
Zdravstveni turizam, kao jedan od najstarijih oblika turizma ima neopisivo važnu ulogu u životu modernog čovjeka. Uzmemo li u obzir današnji način života i općenitu zanemarenost za zdravljem u ranijoj i srednjoj dobi ljudskog života, možemo opisati zdravstveni turizam kao idealan spoj ugodnog i korisnog.
PRETRAŽITE NAŠU PONUDU
Nepravilna prehrana, nedovoljno kretanje, pretjerani stres, te sama zagađenost zraka su jedne od glavnih uzročnika niza bolesti u ljudskom životu. Opće je poznato da tišina, boravak u prirodi, pravilna prehrana i rekreacija imaju pozitivan učinak na ljudsko zdravlje i sam užitak u životu. Tu dolazi zdravstveni turizam. Sam zdravstveni turizam možemo podjeliti na tri glavne skupine; toplički, morski i klimatski. Toplički turizam, kao što nas i sama riječ asocira, podrazumjeva odlazak u toplice, te uživanje u raznim zdravim i relaksirajućim okruženjima i aktivnostima, kao što su kupanje u ljekovitom blatu, termomineralnim vodama, naftalinima, biljnim pokrovima, te šetanje po šetnicama koje su okružene prekrasnim raznolikim biljnim vrstama i prirodnim krajolicima, sve spojeni u jedan ugodan odmor. Uz navedene relaksirajuće aktivnosti, zdravstveni turizam isto tako podrazumjeva smiren i tih odmor, kao i zdravu prehranu. Često, sve ovo možete naći ukomponirano u jednom od odmarališta koje se bavi zdravstvenim turizmom, tako da spojiti idiličan odmor, popraćen zdravim životom, stvarno nije teško. Morski i klimatski zdravstveni turizam, iako slični po prirodi, razlikuju se po sadržaju koji nude. Morski zdravstveni turizam ima prednost u zdravstvenom smislu, jer malo toga opušta kao sama pomisao na more, miris soli u zraku, ljekovito morsko bilje, čistoća zraka u morskim krajevima, te sama prehrana koja je poprilično zdravija od kontinentalne. No, da ne bi zasjenili sam klimatski zdravstveni turizam, moramo imati na umu da je sama promjena okoline i sam boravak u prirodi i čistom zraku nekada dovoljan kako bi mogli nastaviti normalnim životom. Osim glavnih skupina zdravstvenog turizma, zdravstveni turizam nudi spoj prirodnih ljepota vezan sa zdravljem kroz nekoliko kategorija, kao što su estetska kirurgija, dermatologija, medicinski wellnes, ortopedija i stomatologija. Ponudom ovih zdravstvenih djelatnosti turizam postaje konkurentniji, a ordinacije i odmarališta koja nude ove djelatnosti često se mogu pohvaliti izvrsnim osobljem i kvalitetno opremljenim ordinacijama, sve spojeno u godišnji odmor po pristupačnim cijenama.
Poluotok Pelješac je uz istarski poluotok, najveći na jadranskoj obali. Od Stonske prevlake do rta Lovišta na sjeverozapadu dug je 65 km. Veća mjesta su Ston, Brijesta, Trpanj, Viganj, Orebić. Na poluotoku Pelješcu je poznato lovište muflona u brdskim predjelima. Stanovnici se najviše bave turizmom, vinogradarstvom - proizvodnja dingača, vinski podrumi u Potomju i Stonu, te stočarstvom i ribarstvom. Poznate su solane, te uzgoj školjkaša. Svoje čari Pelješac duguje podjednako crkvama i plemičkim vilama, kao i svojim izvrsnim crnim vinima, dingaču i postupu.
Pružajući se duž prevlake koja Pelješac spaja s obalom, utvrde koja je gradila Republika brane pristup poluotoku. Njihovi arhitekti i graditelji bili su isti oni koji su podigli dubrovačke zidine: primjerice Michelozzo Miichelozzi, Juraj Dalmatinac, Onofrio della Cava..
Orebić je gradić i najpoznatije mjesto na južnoj obali poluotoka Pelješca, nasuprot Korčuli. Od plaža najpoznatija je Trstenica. Okolica Orebića okružena je mediteranskom vegetacijom: borovima, bademom, agrumima. Kampovi su veliki dio smještajnog kapaciteta, a osim kampova u ponudi su hoteli, apartmani i vile. Mjesto je bilo važno pomorsko središte, a ime nosi od XVI. st. prema kapetanskoj obitelji Orebić...