...
 
 

Kulturni turizam Pelješac

 
 

Kulturni turizam definiran je kao putovanje osobe van mjesta stanovanja s ciljem potrage za novim iskustvima i doživljajima kojim zadovoljavaju svoje kulturne potrebe. Kulturni turizam tako obuhvaća posjete kulturnim i povijesnim znamenitostima iz daleke i bliže povijesti turističkog odredišta, muzejima i galerijama, crkvama, glazbeno scenskim događajima i predstavama, glazbenim festivalima, a u novije vrijeme i posjete koncertima pop kulture. Tako se smatra da je kulturni turizam motiviran upoznavanjem kulturne baštine, umjetnosti i kulture života i rada naroda na posjećivanom turističkom području. Obilježja potražnje za ovaj vid kulture odlikuje činjenica da se radi o širokom spektru turista koji obuhvaćaju različite dobne skupine i obrazovanje, ali s naznakom da interes za kulturom raste s dobi. Kulturni turizam mlađa je grana turizma koja se pojavljuje iz potrebe sve obrazovanijih turista i njihove potrebe rada na sebi, učenja i potrebom za zabavom kroz upoznavanje prošlosti i tradicije, a motivirana je kreativnim kulturnim aktivnostima koja se odnose na aktivnosti koje su sačuvane iz prošlih vremena poput učenja tradicijskih vještina, kroz kulturno turistički proizvod s religijom, gastronomijom i književnim turizmom ili suvremenu umjetničku produkciju.

Poluotok Pelješac je uz istarski poluotok, najveći na jadranskoj obali. Od Stonske prevlake do rta Lovišta na sjeverozapadu dug je 65 km. Veća mjesta su Ston, Brijesta, Trpanj, Viganj, Orebić. Na poluotoku Pelješcu je poznato lovište muflona u brdskim predjelima. Stanovnici se najviše bave turizmom, vinogradarstvom - proizvodnja dingača, vinski podrumi u Potomju i Stonu, te stočarstvom i ribarstvom. Poznate su solane, te uzgoj školjkaša. Svoje čari Pelješac duguje podjednako crkvama i plemičkim vilama, kao i svojim izvrsnim crnim vinima, dingaču i postupu.
Pružajući se duž prevlake koja Pelješac spaja s obalom, utvrde koja je gradila Republika brane pristup poluotoku. Njihovi arhitekti i graditelji bili su isti oni koji su podigli dubrovačke zidine: primjerice Michelozzo Miichelozzi, Juraj Dalmatinac, Onofrio della Cava..
Orebić je gradić i najpoznatije mjesto na južnoj obali poluotoka Pelješca, nasuprot Korčuli. Od plaža najpoznatija je Trstenica. Okolica Orebića okružena je mediteranskom vegetacijom: borovima, bademom, agrumima. Kampovi su veliki dio smještajnog kapaciteta, a osim kampova u ponudi su hoteli, apartmani i vile. Mjesto je bilo važno pomorsko središte, a ime nosi od XVI. st. prema kapetanskoj obitelji Orebić...

 

Kulturni turizam Pelješac Ponuda