...
 
 

Gastronomija Pelješac

 
 

Gastronomija i turizam imaju puno toga zajedničkog, tako da je razvoj jednog bez drugog gotovo nezamisliv. Vratimo li se nekoliko godina u prošlost, turizam se svodio na obilazak povijesnih i kulturnih mjesta, te razgledavanje prirodnih ljepota kao što su nacionalni parkovi, parkovi prirode, te opći krajolik koji zna sam po sebi biti prekrasan. Ukoliko je gost imao sreće, pa ga je na njegovom putovanju popratilo lijepo vrijeme, mogao je doživjeti punu raskoš prirodnih ljepota, no u suprotnom, možemo sa sigurnošću reći da nije u potpunosti uživao u istraživanju kulturnih i prirodnih ljepota. Kako se životni standard povećao, povećala se i potreba za ponudom raznih sadržaja u turizmu. Jedan od najudobnijih načina upoznavanja osobe sa kulturom i načinom života ljudi na određenom području je preko hrane. Tako se osim lijepog vremena i prirodnih ljepota u turističkoj ponudi našla i gastronomija. Kroz razne gastronomske delicije možemo gosta ili turista upoznati sa delicijama koje su autohtone za kraj koji predstavljamo. Preko starih autohtonih jela mogu vidjeti kako je život u tom kraju nekada izgledao, kakve namirnice su koristili i kakve načine pripreme hrane su poznavali, raznolikost bilja i životinjskih vrsta na tom području, kako u selu tako i u gradovima, kontinentalnim i primorskim, svako jelo može ispričati povijesnu i kulturnu priču.

Poluotok Pelješac je uz istarski poluotok, najveći na jadranskoj obali. Od Stonske prevlake do rta Lovišta na sjeverozapadu dug je 65 km. Veća mjesta su Ston, Brijesta, Trpanj, Viganj, Orebić. Na poluotoku Pelješcu je poznato lovište muflona u brdskim predjelima. Stanovnici se najviše bave turizmom, vinogradarstvom - proizvodnja dingača, vinski podrumi u Potomju i Stonu, te stočarstvom i ribarstvom. Poznate su solane, te uzgoj školjkaša. Svoje čari Pelješac duguje podjednako crkvama i plemičkim vilama, kao i svojim izvrsnim crnim vinima, dingaču i postupu.
Pružajući se duž prevlake koja Pelješac spaja s obalom, utvrde koja je gradila Republika brane pristup poluotoku. Njihovi arhitekti i graditelji bili su isti oni koji su podigli dubrovačke zidine: primjerice Michelozzo Miichelozzi, Juraj Dalmatinac, Onofrio della Cava..
Orebić je gradić i najpoznatije mjesto na južnoj obali poluotoka Pelješca, nasuprot Korčuli. Od plaža najpoznatija je Trstenica. Okolica Orebića okružena je mediteranskom vegetacijom: borovima, bademom, agrumima. Kampovi su veliki dio smještajnog kapaciteta, a osim kampova u ponudi su hoteli, apartmani i vile. Mjesto je bilo važno pomorsko središte, a ime nosi od XVI. st. prema kapetanskoj obitelji Orebić...

 

Gastronomija Pelješac Ponuda