Gastronomija Karlovac
Gastronomija i turizam imaju puno toga zajedničkog, tako da je razvoj jednog bez drugog gotovo nezamisliv. Vratimo li se nekoliko godina u prošlost, turizam se svodio na obilazak povijesnih i kulturnih mjesta, te razgledavanje prirodnih ljepota kao što su nacionalni parkovi, parkovi prirode, te opći krajolik koji zna sam po sebi biti prekrasan. Ukoliko je gost imao sreće, pa ga je na njegovom putovanju popratilo lijepo vrijeme, mogao je doživjeti punu raskoš prirodnih ljepota, no u suprotnom, možemo sa sigurnošću reći da nije u potpunosti uživao u istraživanju kulturnih i prirodnih ljepota. Kako se životni standard povećao, povećala se i potreba za ponudom raznih sadržaja u turizmu. Jedan od najudobnijih načina upoznavanja osobe sa kulturom i načinom života ljudi na određenom području je preko hrane. Tako se osim lijepog vremena i prirodnih ljepota u turističkoj ponudi našla i gastronomija. Kroz razne gastronomske delicije možemo gosta ili turista upoznati sa delicijama koje su autohtone za kraj koji predstavljamo. Preko starih autohtonih jela mogu vidjeti kako je život u tom kraju nekada izgledao, kakve namirnice su koristili i kakve načine pripreme hrane su poznavali, raznolikost bilja i životinjskih vrsta na tom području, kako u selu tako i u gradovima, kontinentalnim i primorskim, svako jelo može ispričati povijesnu i kulturnu priču.
U središnjoj Hrvatskoj, na putu od Rijeke do Zagreba, smješten na rubu Dinarskog gorja i Panonske nizine smjestio se grad Karlovac. Grad na 4 rijeke- Kupa, Mrežnica, Korana i Dobra- koje prolaze kroz grad i značajno prometno čvorište u cestovnom i željezničkom prometu, kulturno je, trgovačko i industrijsko središte Pokuplja.
Radi obrane od turskih osvajača, dana 13. srpnja 1579. započela je izgradnja karlovačke tvrđave na posjedu velikaške obitelji Zrinski. Tog se datuma slavi i dan grada. Grad je podignut krajem 16. st. a posebno je interesantan njegov šesterokutni oblik podjeljen u 24 pravilna prostorna bloka i lijepim središnjim trgom. Ime je dobio po svom osnivaču austrijskom nadvojvodi Karlu Habsburškome. U narednim godinama grade se bedemi, bastioni te vojni i sakralni objekti, od kojih dominira glavna crkva Sv. Trojstva, a kroz stoljeća ga pustoše požari, poplave i razne epidemije.
Vrlo povoljan geografski položaj omogućio je ubrzani razvoj cjelokupnog gospodrastva, a posebice turizma. Iako većinom meta tranzitnih gostiju, Karlovac i njegova okolica nude pregršt turističkih atrakcija- gradske kulturno - povijesne znamenitosti, lovni i ribolovni turizam, blizina Plitvičkih jezera i...