Gastronomija Pag
Gastronomija i turizam imaju puno toga zajedničkog, tako da je razvoj jednog bez drugog gotovo nezamisliv. Vratimo li se nekoliko godina u prošlost, turizam se svodio na obilazak povijesnih i kulturnih mjesta, te razgledavanje prirodnih ljepota kao što su nacionalni parkovi, parkovi prirode, te opći krajolik koji zna sam po sebi biti prekrasan. Ukoliko je gost imao sreće, pa ga je na njegovom putovanju popratilo lijepo vrijeme, mogao je doživjeti punu raskoš prirodnih ljepota, no u suprotnom, možemo sa sigurnošću reći da nije u potpunosti uživao u istraživanju kulturnih i prirodnih ljepota. Kako se životni standard povećao, povećala se i potreba za ponudom raznih sadržaja u turizmu. Jedan od najudobnijih načina upoznavanja osobe sa kulturom i načinom života ljudi na određenom području je preko hrane. Tako se osim lijepog vremena i prirodnih ljepota u turističkoj ponudi našla i gastronomija. Kroz razne gastronomske delicije možemo gosta ili turista upoznati sa delicijama koje su autohtone za kraj koji predstavljamo. Preko starih autohtonih jela mogu vidjeti kako je život u tom kraju nekada izgledao, kakve namirnice su koristili i kakve načine pripreme hrane su poznavali, raznolikost bilja i životinjskih vrsta na tom području, kako u selu tako i u gradovima, kontinentalnim i primorskim, svako jelo može ispričati povijesnu i kulturnu priču.
Na jugoistočnoj obali otoka Paga, u blagoj uvali smjestilo se najveće i najvažnije mjesto na otoku, grad Pag.
Poznat po dobivanju morske soli isušivanjem, grad Pag je već u 15. stoljeću nastao kao plansko utvrđeni grad. Gradnja je otpočela 1443. g. po nacrtima hrvatskog renesansnog kipara Jurja Dalmatinca, a okončana je 20 tak godina poslije. Uz crkvu uznesenja Blažene Djevice Marije, glavne župne crkve koja se nalazi na glavnom trgu, grad je prepun kulturno povijesnih spomenika. Klesani dovratnici na ulazima plemićkih kuća, barokni balkončići, kameni grbovi te veličanstveni portal na kneževom dvoru samo su neki od njih. U samostanu sestara benediktinki čuvaju se crkvene relikvije i slike, a sestre također čuvaju tradiciju spremanja baškotina-tradicionalnog aromatičnog dvopeka. Grad i danas ima administrativnu, kulturnu i trgovačku funkciju.
Osim soli grad Pag je kao i ostatak otoka poznat po čuvenoj paškoj čipki i ovčjem siru.
Kulturno-zabavni aspekt grada ogleda se u raznim manifestacijama tijekom cijele godine. Održavaju se razni karnevali te folklorne priredbe.
Paška uvala, koju obrubljuje 20-tak km šljunčanih i pješčanih plaža, omogućila je brz razvoj turizma...