Kulturni turizam Funtana
Kulturni turizam definiran je kao putovanje osobe van mjesta stanovanja s ciljem potrage za novim iskustvima i doživljajima kojim zadovoljavaju svoje kulturne potrebe. Kulturni turizam tako obuhvaća posjete kulturnim i povijesnim znamenitostima iz daleke i bliže povijesti turističkog odredišta, muzejima i galerijama, crkvama, glazbeno scenskim događajima i predstavama, glazbenim festivalima, a u novije vrijeme i posjete koncertima pop kulture. Tako se smatra da je kulturni turizam motiviran upoznavanjem kulturne baštine, umjetnosti i kulture života i rada naroda na posjećivanom turističkom području. Obilježja potražnje za ovaj vid kulture odlikuje činjenica da se radi o širokom spektru turista koji obuhvaćaju različite dobne skupine i obrazovanje, ali s naznakom da interes za kulturom raste s dobi. Kulturni turizam mlađa je grana turizma koja se pojavljuje iz potrebe sve obrazovanijih turista i njihove potrebe rada na sebi, učenja i potrebom za zabavom kroz upoznavanje prošlosti i tradicije, a motivirana je kreativnim kulturnim aktivnostima koja se odnose na aktivnosti koje su sačuvane iz prošlih vremena poput učenja tradicijskih vještina, kroz kulturno turistički proizvod s religijom, gastronomijom i književnim turizmom ili suvremenu umjetničku produkciju.
Funtana je malo ribarsko, poljoprivredno i turističko mjesto na zapadnoj obali Istre, smješteno na prostoru između poznatih turističkih središta Vrsara i Poreča, čije se priobalje proteže od Zelene Lagune na zapadu do Valkanele na jugu. Funtana se nalazi ne jednom od najrazvedenjih djelova istarske obale s brojnim uvalama i otočićima. Broj stanovnika je nešto više od tisuću.
Okolica Funtane je prošarana vinogradima, maslinicima, oranicama i livadama, te borovim i hrastovim šumarcima koji često dopiru do samoga mora. Blaga klima, čisto more i blizina kontinentalnoj Europi utjecale su na snažan razvoj turizma. Stanovnici Funtane i okolice intenzivnije su se okrenuli turizmu šezdesetih godina 20. stoljeća, od kada je na atraktivnom priobalju od Zelene Lagune do Valkanele izgrađeno niz kampova i hotela, te značajni ugostiteljsko-turistički objekti u privatnom smještaju. Izgrađena je i sva ostala nužna infrastruktura i ponuda za desetke tisuća gostiju koji borave na ovom području tijekom ljetnih mjeseci.
U rastoranima i konobama uz mnoga jela s međunarodnog jelovnika nude se specifična jela istarske kuhinje: maneštra, ombolo, pršut, ovčji sir, domaće kobasice s kupusom i dr. U Funtani...